OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospodarstwo państwa Cecylii i Józefa Strojnych położone jest w Grajowie w gminie Wieliczka w województwie małopolskim.

 

Pani Cecylia tak je opisuje:

„Ja Cecylia Strojna i mój małżonek Józef zamieszkujemy w Grajowie i prowadzimy gospodarstwo ekologiczne certyfikowane przez jednostkę COBICO. Jestem osobą tradycyjną, lubiącą wieś i jej zalety. Gospodarstwo przez nas zamieszkałe zostało odbudowane 25 lat temu i powiększone o budynki i grunty do 8 ha. W skład zabudowy wchodzi dom mieszkalny, stajnia, stodoła, garaż, budynek gospodarczy. Użytki rolne to grunty orne, trawy, łąki, zalesienia, dwudziestoarowy ogród przydomowy, część oddzielona dla drobiu z małym drewnianym kurnikiem, w którym jest budka dla 10 gołębi, 20 kur zielononóżek i 5 kaczek ozdobnych.

W oddzielnej części jest stawek, z którego piją i w którym kąpią się kaczki i kury, a teren obsadzony jest orzechami włoskimi i laskowymi. W południowej części ogrodu znajduje się pasieka z 25 ulami - część drewniana, część styropian, narzędzia i przedmioty pasieczne znajdują się w pomieszczeniu na te rzeczy przeznaczonym. Stodoła jest przeznaczona na siano i słomę, na boisku stoi sieczkarnia, którą rozdrabniana jest słoma dla zwierząt. Pod małą częścią jest piwnica ziemna z kamiennym sklepieniem, w której są przechowywane konfitury. Obora podzielona jest na trzy części. W jednej jest pomieszczenie socjalne, w drugiej kozy, w największej części mają stanowiska 3 krowy (rasy: czerwona, biało-czerwona), klacz, prosięta, 5 kóz, kozioł, 5 owiec, baran. W przybudówce mają pomieszczenie konie i klacz, jej trzyletnia córka i półtoraroczny syn - ich imiona to Pekla, Wela, Altana, Wiktor. Wokół zagrody są 2 ha pastwiska z wybiegiem dla zwierząt. Konie są traktowane jak ozdoba, nie pracują, tylko dodają siły przez swoje codzienne niespodzianki i pomysły.

Z mleka krów robię ser, zbieram śmietanę, a z niej masło. Produkty te przeznaczone są na rodzinne potrzeby, a nadwyżka do bezpośredniej sprzedaży i na okolicznościowe spotkania. Kozy nie są wysokomleczne, ale z mleka robię serek, a koziołki przeznaczamy na konsumpcję.
Pole orne zasiewamy pszenicą, owsem i żytem, sadzimy ziemniaki i jarzyny, jest mała grządka truskawki, parę krzaków borówki, kępa malin. Z zebranych owoców robię przetwory, z winogron, malin, ostrężnic - sok i wino.

Biorę udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, wnosząc w nie moje pomysły i treść słowną. Nie na wszystko wystarcza czasu, ale moje zaangażowanie społeczne nie jest dla mnie ciężarem, tylko posługą dla społeczeństwa”.

Z gospodarstwa państwa Strojnych do Wieliczki z jej światowej sławy kopalnią soli jest tylko 8 kilometrów. Nieco ponad 20 kilometrów dzieli je zaś od Krakowa z wszystkimi jego atrakcjami. Niecałe 10 kilometrów na południe od gospodarstwa znajduje się zaś jezioro Dobczyckie, sztuczny zbiornik utworzony przez spiętrzenie wód Raby zaporą o wysokości 30 metrów – zasób wody pitnej dla Krakowa i siedlisko ptactwa wodnego.

Kontakt:
Cecylia i Józef Strojni
Grajów 26, 32-020 Wieliczka 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.