Gospodarstwo ekologiczne rodziny Matuszaków znajduje się w miejscowości Janowica w gminie Cyców w województwie lubelskim. Elżbieta i Marek Matuszakowie prowadzą je wraz z synem Kamilem, absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz córką Sylwią.

Gospodarstwo posiada certyfikat od 2000 roku, od początku jednostką certyfikującą jest AGRO BIO TEST. Od 2008 roku gospodarstwo znajduje się także na liście Demonstracyjnych Gospodarstw Ekologicznych Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu.

Gospodarstwo państwa Matuszaków zajmuje 52 hektary. Na tym obszarze uprawiają oni zboża: pszenicę, żyto, rzeżuchę na nasiona oraz owies z wsiewką koniczyny oraz soję, soczewicę, pory, dynię pomarańczową i hokkaido, a także borówkę amerykańską. Dodatkowo, sporą część gospodarstwa (6 ha) obejmuje młody, kilkunastoletni las, który wymaga stałej pielęgnacji. Na co dzień w gospodarstwie pracują tylko członkowie rodziny, jednak w okresie zbiorów gospodarze zatrudniają nawet do 30 dodatkowych pracowników. Rolnicy posiadają własny park maszynowy, który obejmuje zarówno maszyny uprawowe, jak i zbierające. Gospodarstwo wyposażone jest w kolektory słoneczne oraz przydomową oczyszczalnię ścieków.

View the embedded image gallery online at:
http://eul.grzybow.pl/kursy/nasi-gospodarze/36-elzbieta-marek-kamil-i-sylwia-matuszakowie?tmpl=component&print=1&layout=default#sigFreeIdf9ca7c1533

Gospodarstwo obejmuje również niewielką hodowlę rasowych koni: 8 dorosłych koni małopolskich - rasa zachowawcza oraz 4 konie szlachetnej półkrwi. Ponadto, państwo Matuszakowie są właścicielami jednej krowy – polskiej czerwonej - rasy zachowawczej. Poza naturalnym obornikiem, rolnicy wykorzystują także nawozy dopuszczone w uprawach ekologicznych, takie jak tzw. nawozy kopalniane (fosforowe i potasowe) oraz nawozy z gnojowicy.

Swoje uprawy (głównie warzywa i nasiona rzeżuchy) państwo Matuszakowie sprzedają do niemieckich przetwórni, np. to z ich dyni wytwarzane są przeciery dla dzieci marki HIPP. Dodatkowo, część produktów sprzedawana jest bezpośrednio klientom indywidualnym, którzy odwiedzają gospodarstwo. Na własne potrzeby rolnicy robią wędliny. W przyszłości chcieliby rozpocząć produkcję własnych płatków (m.in. owsianych) i soków.

Marek Matuszak działa w Stowarzyszeniu Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, gdzie pełni funkcję członka Zarządu. Wraz z żoną i synem bierze udział w wizytach studyjnych w Holandii i w Niemczech oraz w seminariach dla rolników ekologicznych (jak np. Dobre Żniwa w Grzybowie) czy też Targi BioFach w Norymberdze. Na wszystkie te imprezy gospodarze chętnie zabiorą osoby odbywające praktyki w ich gospodarstwie w ramach Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego. Marek i Elżbieta chcieliby przede wszystkim przekazać praktykantom swoją wiedzę w zakresie zarządzania gospodarstwem ekologicznym (jak np. przygotowywanie towaru do sprzedaży), a także podzielić się swoim doświadczeniem współpracy międzypokoleniowej (rodziców z synem i córką).

W wolnych chwilach cała rodzina lubi grać w bilard (posiadają własny stół bilardowy), szachy oraz brydża. Marek interesuje się również literaturą, w szczególności żydowską i chińską. Syn Kamil natomiast prowadzi mini-hodowlę owczarków niemieckich.

Gospodarstwo leży na skraju Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, blisko południowej granicy Poleskiego Parku Narodowego. Tylko 40 kilometrów dzieli je od stolicy regionu – 350-tysięcznego Lublina z jego atrakcjami turystycznymi: zabytkową starówką, zamkiem i podziemną trasą turystyczną, a także bogatą ofertą kulturalną i handlową. 

EKOLAND

Kontakt:
Elżbieta i Marek Matuszakowie
Janowica 15, 21-070 Cyców
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 724 655 613; 727 653 649