logo-erasmus2veluxmini

ziarno-mini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospodarstwo Państwa Dublerów znajduje się we wsi Miniewicze w gminie Zabłudów w województwie podlaskim.

Joanna i Frank to polsko-szwajcarskie małżeństwo, które zasady rolnictwa ekologicznego poznawało w Szwajcarii. Oboje pochodzą z „miasta”, zawodu rolnika uczyli się od podstaw już jako dorośli. Joanna, po skończonych studiach filologii germańskiej, spędziła 4 lata w Szwajcarii. Tam uczyła się rolnictwa biologiczno-dynamicznego w szkole zorganizowanej przez rolników. Nauka była w dużej mierze nastawiona na zdobycie praktycznej wiedzy.

Co roku uczeń zmieniał gospodarstwo, w którym pracował, raz w miesiącu organizowane były spotkania klasy (za każdym razem w innym gospodarstwie biologiczno-dynamicznym). Ukończenie tej szkoły pozwoliło jej poznać trudne życie rolnika od podstaw, zdobyć wiedzę i umiejętności konieczne w prowadzeniu gospodarstwa. Frank ukończył szkołę państwową, uczącą rolnictwa konwencjonalnego. Jednak pracę na roli rozpoczął w gospodarstwie ekologicznym w pobliżu Berna, gdzie spędził 7 lat. W ostatnich latach swojej pracy w tym gospodarstwie wyszkolił w zawodzie rolnik dwóch czeladników. Po ukończeniu szkół oboje przeprowadzili się do Polski i od roku 2000 zaczęli gospodarzyć metodami ekologicznymi we własnym gospodarstwie. Kontrolę gospodarstwa przeprowadza jednostka certyfikująca Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o.

Gospodarstwo obejmuje około 17 hektarów. Na tym obszarze znajdują się: las, podmokłe łąki i pastwiska, liczne zadrzewienia i zakrzaczenia śródpolne oraz grunty orne. Uprawiane są w nim w płodozmianie mieszanki zbożowo–strączkowe z przeznaczeniem na paszę, mieszanki traw z roślinami motylkowymi oraz cała gama warzyw: m. in. marchew, pietruszka, pasternak, seler, por, brokuł, kapusta biała i czerwona, jarmuż, burak, cebula, dynia, cukinia, pomidor, ogórek, ziemniak, szpinak, rzodkiewka, sałata, fasola szparagowa.

Prowadzony jest również chów 5 krów i około 60 kur. Krowy wykorzystywane są jako mamki. Są to mieszańce mleczno-mięsne. Celem gospodarzy jest małe stado krów mięsnych z przychówkiem, przede wszystkim jako źródło nawozu naturalnego. W oborze wolnostanowiskowej - która obecnie jest w trakcie budowy - ma być miejsce na 10 sztuk bydła. Kury natomiast są ogólnoużytkowe, z przeznaczeniem na produkcję jaj.

W gospodarstwie wypiekany jest też chleb na własne potrzeby. Z nadwyżek warzyw robione są przetwory na zimę. Produkty gospodarstwa są dostarczane dwa razy w tygodniu do około 50 odbiorców indywidualnych oraz 4 sklepów ekologicznych.

Gospodarstwo Państwa Dublerów położone jest na obrzeżu Puszczy Knyszyńskiej.  Około 100  metrów od budynków gospodarstwa ma swoje gniazdo orlik krzykliwy.W pobliżu znajdują się powszechnie znane ze swoich walorów przyrodniczych i krajobrazowych: Puszcza Białowieska (około 50 km), oraz Bagna Biebrzańskie (w podobnej odległości). Oba obszary są objęte ochroną jako parki narodowe.

Gospodarze biegle mówią po niemiecku i francusku.

Kontakt:
Joanna i Frank Dublerowie
Miniewicze 1, 10-060 Zabłudów
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2, 09-533 Słubice

tel./fax: (24) 277 89 63
tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.