OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 i 5 stycznia 2015r. w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się kolejne spotkanie rolników ekologicznych, którzy będą przyjmować praktykantów powstającego Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

24 osób z całej Polski spotkało się, aby wspólnie pracować nad założeniami oraz elementami programu pierwszego w Poslce Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego. Jednym z gości była pani Zofia Kaczor-Jędrzycka, członkini Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Pierwszego dnia opowiedziała ona zebranym o tradycji uniwersytetów ludowych w Danii i w Polsce. Kolejnego dnia omawiane były między innymi aspekty globalnego kontekstu ekologicznego gospodarowania oraz kierunki dalszego rozwoju wsi i rolnictwa. Peter Stratenwerth opowiedział o rolnictwie świata na początku XXI wieku, w oparciu o publikację Yann Arthusa-Bertranda „Ziemia”. Po wykładzie rozgorzała gorąca dyskusja na temat sposobów przerwania spirali ubóstwa w rolnictwie. 

Poza wykładami i częścią warsztatową, uczestnicy mieli też czas, aby lepiej się poznać i zintegrować: wspólnie tańczyli tradycyjne tańce ludowe i tworzyli własne prace plastyczne. Spotkanie zakończyło się filozoficzną dyskusją, podczas ktorej wspólnie zastanawialiśmy się nad przyszłością nie tylko rolnictwa, ale całej cywilazacji.

 

 plakat jana     laudato so 25

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.