OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
fot. AFP/East News
 
 
 
Patronem naszego Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego jest brat Roger. Jego pełne imię i nazwisko brzmiało Roger Louis Schütz-Marsauche. Urodził się w 1915 roku w szwajcarskiej wsi Provence, a zginął w czasie modlitwy w Kościele Pojednania w 2005 roku. W sierpniu 1940 roku, na początku drugiej wojny światowej, Brat Roger, syn szwajcarskiego pastora i matki‑Francuzki, przybył do małej burgundzkiej wioski Taizé. Mając 25 lat, zamieszkał w opuszczonym domu i zaczął planować założenie Wspólnoty, którą wyobrażał sobie jako przypowieść o komunii, zaczyn pojednania w ludzkiej rodzinie: „Od czasu młodości nigdy nie opuszczała mnie intuicja, że życie wspólnoty może stać się znakiem Boga, który jest miłością i tylko miłością. Stopniowo rosło we mnie przekonanie, że bardzo ważne jest utworzenie wspólnoty mężczyzn gotowych oddać całe swoje życie, dążących do tego, by się wzajemnie rozumieć i zawsze sobie przebaczać – wspólnoty, w której dobroć serca i prostota byłyby w centrum wszystkiego.” W tym trudnym czasie brat Roger ukrywał Żydów i pomagał im w przekraczaniu granicy do neutralnej Szwajcarii. Cudem uniknął śmierci, gdyż Gestapo wkroczyło dzień po tym, jak wraz z uchodźcami udał się do swojej drugiej ojczyzny. Pod koniec wojny okazało się, że obok Taizé usytuowano dwa obozy jeńców niemieckich. I teraz okazało się, że oni stali się ofiarami prześladowania i okrucieństwa. Wówczas brat Roger zaczął zapraszać ich na modlitwę i wspólny posiłek.
Od początku pojednanie, budowanie pokoju, poprzez modlitwę i ofiarną służbę było w samym sercu powołania Wspólnoty w Taizé. Wielką przyjaźnią obdarzał brata Rogera i Wspólnotę papież Jan XXIII. Zawsze chętnie przyjmował ich u siebie i z radością słuchał o ich pracy na rzecz pojednania chrześcijan. Papież Jan Paweł II przybył do Taizé w październiku 1986 roku. Był to czas, kiedy ekumeniczna aktywność Wspólnoty wzbudzała wiele głosów krytyki wśród tradycjonalistów. Papież, przypominając, ze ekumenizm jest pasterskim priorytetem jego urzędu, w swoim wystąpieniu w kościele Pojednania odniósł się także do tych nieprzychylnych głosów, mówiąc: ”Nie zapominam, że w świetle swego powołania – jedynego w swoim rodzaju, oryginalnego i w pewnym sensie nawet tymczasowego– Wasza Wspólnota może budzić zdziwienie i spotykać się z niezrozumieniem i podejrzliwością. Ale dzięki Waszemu żarliwemu dążeniu do pojednania wszystkich chrześcijan i ich pełnego zjednoczenia, dzięki Waszemu umiłowaniu Kościoła będziecie umieli w dalszym ciągu – jestem tego pewien – być posłusznymi woli Pańskiej”. Wcześniej jako biskup krakowski Karol Wojtyła odwiedził Taizé dwukrotnie, pierwszy raz podczas Soboru Watykańskiego II, drugi raz w 1968 roku. Wypowiedź papieża, jak i sama jego wizyta, była wyraźnym znakiem wsparcia inicjatywy braci z Taizé i docenieniem ich niezwykłego zaangażowania.
Obecnie z ok. 100 braci, 70 mieszka na stałe w Taizé, zaś pozostali w małych fraterniach rozsianych w ubogich rejonach świata. Bracia zapraszają młodych ludzi na trwające tydzień spotkanie, w trakcie którego uczestnicy biorą udział w trzech modlitwach w kościele Pojednania oraz w spotkaniach w mniejszych grupach, gdzie w międzynarodowym gronie rozważa się i dyskutuje ważne kwestie współczesności w świetle wiary chrześcijańskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Wspólnoty Taizé: http://www.taize.fr/pl
 
 
 
 
 
 
 
 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.