logo-erasmus2veluxmini

ziarno-mini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekologiczne gospodarstwo Marianny i Marka Gozdalików znajduje się we wsi Janowo w gminie Zakroczym w województwie mazowieckim, w odległości 45 km od Warszawy i kilku kilometrów od lotniska w Modlinie.

Całkowita powierzchnia gospodarstwa to około 20,50 ha. W gospodarstwie uprawiane są warzywa, owoce, zboża oraz hodowane jest bydło. Zajmujące powierzchnię około 5,54 ha warzywa to: ziemniaki, pory, ogórki, pomidory, papryka, pietruszka, cebula, czosnek, kapusta biała, czerwona i włoska, marchew, dynia, cukinia, kabaczek, burak ćwikłowy, kalarepa, sałaty, jarmuż, szczypior, seler korzeniowy i naciowy. Produkcja owocowa obejmuje głównie maliny i truskawki – na powierzchni 1,58 ha oraz przydomowy sad – zajmujący 0,29 ha. Pozostała powierzchnia użytków rolnych to zasiewy zbóż - 8,99 ha, i łąka przemienna – 1,84 ha. W skład gospodarstwa wchodzi też las o powierzchni 1,80 ha. Bydło hodowane w gospodarstwie to bydło opasowe, stado liczy około 30 sztuk.

Gospodarze sprzedają swoje produkty na BioBazarze w Warszawie i Targu Producentów - Forteca Kręgliccy, również w Warszawie oraz prowadzą sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwie. Część owoców i warzyw, np. maliny i pomidory,  jest przetwarzana w gospodarstwie na soki – na własne potrzeby i na sprzedaż. Wytwarzać je tam mogą też samodzielnie odwiedzający gospodarstwo klienci, co dla niektórych jest dodatkową atrakcją.Markowi i Marii pomagają dorosłe już dzieci. Najbardziej angażują się najstarsi: Ewelina i Rafał, którzy pogłębiają swoją wiedzę rolniczą na SGGW (Ewelina) i w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie (Rafał). Ewelina regularnie pomaga w sprzedaży na warszawskim BioBazarze i bardzo lubi bezpośredni kontakt z klientami.

Marek i Marianna, podnosząc swoje kwalifikacje i wiedzę z zakresu rolnictwa ekologicznego, uczestniczą w szkoleniach i wyjazdach studyjnych organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Praktykanci również będą mogli uczestniczyć w tych szkoleniach.

„Praktykant będzie miał okazję zobaczyć, jak funkcjonuje nasze gospodarstwo w praktyce,
zapoznać się z naszymi sposobami uprawy, ochrony warzyw i owoców, np. walki ze szkodnikami oraz chwastami w uprawach”- zapraszają gospodarze.  

Gospodarstwo certyfikowane jest od roku 2000 przez jednostkę AGRO BIO TEST.

Gospodarstwo położone jest 10 km od zabytkowej Twierdzy Modlin i 30 km od romańskiej kolegiaty w malowniczym Czerwińsku Nad Wisłą. W położonym na wiślanej skarpie gminnym Zakroczymiu zachował się brukowany „kocimi łbami” rynek i zabytkowe kościoły. Z Modlina łatwo można dotrzeć do stołecznej Warszawy z jej bogatą ofertą turystyczną, kulturalną i handlową.

Kontakt [z powodu problemów zdrowotnych prosimy o niekontaktowanie się z p. Gozdalik do grudnia 2015]:
Marianna i Marek Gozdalikowie
Janowo 35, 05-180 Janowo
tel. 22 785 3485

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2, 09-533 Słubice

tel./fax: (24) 277 89 63
tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.