OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 16-18.09.2016 w Ostravie odbyło się trzecie europejskie spotkanie ruchów społeczeństw wspierających rolnictwo (3rd European Meeting of CSA Movements).
Pojawili się na nim członkowie RWS-ów, rolnicy posiadający własną grupę odbiorców oraz ludzie wspierający rozwój tej formy rolnictwa z Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Belgii, Norwegii, Finlandii, Węgier, Grecji, Bośni, Francji, Gruzji, Czech i pewnie kilku innych państw o których zapomniałam. Przydała się więc obecność tłumaczy choć głównie posługiwaliśmy się językiem angielskim. Już samo miejsce zjazdu było ciekawe ponieważ odbywało się na teranie zamkniętej już kopalni węgla kamiennego - osobliwy obraz tego jak człowiek jest w stanie ograbić i zniszczyć przyrodę pozostawiając po sobie tylko zniszczony krajobraz. 
 
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań by tak różnorodna grupa odbiorców skupiona wokół wspólnej idei mogła się poczuć jak najlepiej, zapewnili więc wegetariańskie posiłki na miejscu spotkania, z warzyw i owoców lokalnych rolników posiadających własnych odbiorców RWS. Te wspólne (pyszne!) posiłki były więc świetną okazją do rozmów i poznawania interesujących ludzi z całej Europy.
 
W trakcie tych trzech dni trwania zjazdu głównie spotykaliśmy się w mniejszych grupach tematycznych w których rozmawialiśmy na zaproponowany przez organizatorów temat, wymieniając się doświadczeniami i pomysłami związanymi z tym tematem. Sama uczestniczyłam min. w spotkaniu "Farmer to farmer" na którym rolnicy opowiadali o swoich doświadczeniach oraz problemach związanych z prowadzeniem gospodarstwa RWS i wspólnie zastanawialiśmy się jak im zaradzić lub "Food Sovereignty for Refugees" na którym dowiedziałam się jak wyglądają posiłki podawane w obozach dla uchodźców oraz zastanawialiśmy się jak można to zmienić.
W trakcie tylko kilku wspólnych wykładów skierowanych dla wszystkich dowiedzieliśmy się jak wyglądały poprzednie europejskie spotkania RWS-ów, co z nich wynikło oraz jakie nadzieje są związane z tym spotkaniem oraz pojawił się wykład podsumowujący na zakończenie weekendu na którym dowiedzieliśmy się co wynikło z rozmów w innych grupach tematycznych. 
W ramach dodatkowych atrakcji i aktywności wysłuchaliśmy regionalnych czeskich piosenek w wykonaniu regionalnej grupy, obejrzeliśmy filmy różnych europejskich RWS-ów, w trakcie wieczornego spaceru po Ostravie upiększyliśmy mały skwer przed budynkiem jak prawdziwi "Guerrilla gardeners" a chętni wybrali się na koncert znajomej kapeli lub na piwo a ostatniego dnia ułożyliśmy mandalę z nasion roślin motylkowych oraz powymienialiśmy się nasionami które przywieźli inni uczestnicy.
 
Pomimo to, że organizatorzy świetnie poradzili sobie z przygotowaniem wydarzenia (transport, lokalizacja, noclegi, wyżywienie oraz broszura informacyjna były świetne przygotowane) to jednak wkradło się trochę chaosu i opóźnień w samo wydarzenie ale swobodne rozmowy z innymi uczestnikami dobrze rekompensowały te niespodziewane przesunięcia w planie.
 
Sama uważam ten wyjazd za wartościowy dla siebie. To dobrze poznać ludzi z innych krajów którym również nie jest obojętne zdrowie ziemi, dowiedzieć się czym się różnimy a w czym jesteśmy podobni jeśli chodzi o RWS oraz odkryć jak ważny jest wspólny język jeśli chcemy się wzajemnie dobrze zrozumieć.
 
Jadwiga Perek, studentka I kursu Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.