Blisko 50 uczestników z całej Polski wzięło udział w organizowanym 3 grudnia przez Stowarzyszenie ZIARNO seminarium "Uniwersytety Ludowe w Polsce i Danii w XXI wieku".

Dzięki koordynowanemu przez ZIARNO projektowi "Budowanie kompetencji kluczowych a pedagogika uniwersytetów ludowych w Europie XXI" wśród wykładowców znaleźli się nauczyciele i wolontariusze z duńskiego Uniwersytetu Ludowego w Brenderup Brenderup Hojskole oraz Marek Byczkowski, założyciel Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.Gościliśmy także panią dr Iwonę Błaszczak z Katedry Edukacji i Kultury  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która przybliżyła nam historię polskich uniwersytetów ludowych. Alina Respondek, wice-dyrektor programu Unii Europejskiej Erasmus+ mówiła możliwościach finansowania projektów dotyczących edukacji dorosłych, a p. Michał Łużak z biura EPALE Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przedstawił tę platformę internetową umożliwiającą wymianę doświadczeń między osobami zajmującymi się uczeniem dorosłych.  Wieloletnia prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Polsce, Zofia Kaczor Jędrzycka, wręczyła nam,  twórcom Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie, cenne książki i publikacje oraz kwiaty i inne upominki. Cieszymy się, ze mamy tak niezwykłego Przyjaciela! I co bardzo ważne - śpiewaliśmy pieśni i to zarówno polskie, jak i duńskie! Nawet zaśpiewaliśmy pieśń twórcy uniwersytetów ludowych - N.F.S. Grundtviga. Miejscowy poeta, Karol Cieślak, ubogacił nasze spotkanie swoimi wierszami. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami z seminarium.

 

View the embedded image gallery online at:
http://eul.grzybow.pl/aktualnosci/70-seminarium-uniwersytety-ludowe-w-polsce-i-danii-xxi-wieku-za-nami?tmpl=component&print=1&layout=default#sigFreeId1ffdceb4ce