OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z radością informujemy Czytelników „Wieści z nad Wisły”, że Stowarzyszenie ZIARNO zaczyna realizację nowego projektu pt. „Ekologiczny Uniwersytet Ludowy - Innowacyjna Metoda Edukacji Dorosłych”. Projekt ten jest finansowany przez duńską Fundację Velux, która doceniła naszą wieloletnią działalność i powierzyła nam jego realizację.

W ramach projektu w Grzybowie zostanie opracowany oraz przetestowany kurs rolnictwa ekologicznego prowadzony metodą Uniwersytetu Ludowego. Metodę tę zapoczątkował już w połowie XIX wieku Duńczyk – Nikolai F. S. Grundtvig. Chciał on rozpropagować takie wartości jak: wychowanie obywatelskie, wiedza o kraju i regionie, edukacja środowiskowa, nowoczesna edukacja rolnicza oraz szeroko rozumiana animacja społeczno-kulturalna środowisk lokalnych. W ojczyźnie uniwersytetów ludowych – Danii, funkcjonuje dziś ok. 90 tego typu placówek. Również w Polsce można wskazać przynajmniej kilka inicjatyw, odwołujących się do tradycji uniwersytetów ludowych. Kolejny z nich zostanie stworzony w naszej gminie.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa obiektu, w którym będą odbywały się kursy w ramach Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego zawierające elementy zarówno teorii, jak i praktyki. Dodatkowo, wszyscy studenci odbędą kilkumiesięczne praktyki u doświadczonych eko-rolników w gospodarstwach ekologicznych w całej Polsce. Czas trwania jednego kursu przewidziany jest na 2 lata. Planowo weźmie w nim udział 20 studentów.

Dołożymy starań, aby ośrodek ten służył jak najlepiej także mieszkańcom naszej gminy i okolic. Całe przedsięwzięcie jest dla nas dużym wyzwaniem, ale mamy nadzieję, że mu sprostamy. Trzymajcie kciuki!

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym (20.03.2014r.) zapytaniem ofertowym w sprawie budowy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego. Wszyscy zainteresowani Wykonawcy proszeni są o przesłanie informacji na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.