OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabor Sannicki 2024 14 -18.07.2024

Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna, harmonista Konstanty Kędziora z Polesia.

tabor 1

Tematem przewodnim tegorocznego Taboru jest zjawisko muzyki kujawiakowej, której zasięg wychodzi daleko poza same Kujawy wpływając na ościenne tradycje mazowieckie. Próbując uchwycić fenomen muzyki kujawiakowej tym razem spojrzymy w 3 kierunkach: na Kujawy, w Łowickie i pod Sanniki.
Podczas pięciu dni warsztatów, spotkań z mistrzami i ich uczniami, zabaw przy żywej muzyce będziemy odkrywać wspólne wątki i wzajemne relacje pomiędzy tymi trzema tradycjami. Styk tych 3 regionów jest enklawą wyjątkowej muzyki. Tutejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. To kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Wiele z nich to pieśni.
Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna, harmonista Konstanty Kędziora z Polesia.
Warsztaty taneczne poświęcone będą tzw. garniturowi kujawiaka, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki oberka, kujona i kujawiaka, poznamy też inne tańce regionu Gąbińsko-Sannickiego min. Polkę Trzęsioną, Trojaka Słubickiego, Lelendra, Kowala i inn. Zaplanowaliśmy także spotkanie z wiejskimi tancerzami z Sannik i spod Łowicza. Warsztaty będą odbywać się podziale na grupę początkującą i zaawansowaną.
Warsztat instrumentalny dedykowany będzie kujawiakowym melodiom instrumentalnym pochodzącym od skrzypków i harmonistów pogranicza kujawsko-mazowieckiego a także grze na barabanie i opcjonalnie na basach (po konsultacji z prowadzącymi) Warsztaty instrumentalne adresujemy do osób grających w stopniu przynajmniej podstawowym, posiadających własne instrumenty.
Warsztaty śpiewacze poświęcone będą repertuarowi ze wszystkich trzech stron, w tym przyśpiewkom kujawiakowym a także pieśniom opartym na rytmach trójdzielnych w podziale na grupy żeńską i męską.
Warsztaty poprowadzą: Piotr Zgorzelski (taniec), Justyna Piernik (śpiew), Mateusz Niwiński (instrumentalne dla grających) i Agnieszka Niwińska (baraban, bęben obręczowy), Jeremi Kowalski (instrumentalne dla grających), Jan Szymański (instrumentalne w czwartek).
Zaplanowaliśmy także spotkanie ze śpiewaczkami starszego pokolenia: Janiną Smagałą i Krystyną Ledzion z muzykanckiej wsi Czermno k. Sannik, Ewą Mikołajczyk z Sannik, Bogumiłą Drzewiecka z Drzewiec oraz codzienne wieczorne zabawy przy muzyce do tańca. Zagrają min., Kapela Sławomira Czekalskiego, Maciej Filipczuk, Goście Weselni, Kapela Niwińskich, Skrzypkowie Dzielni, Jeremi Kowalski, Kapela Jana Szymańskiego, Kapela Mazowiecka i inni.
Pierwsza część spotkania (15.07-17.07) odbędzie się w sercu mikroregionu Gąbińsko-Sannickiego, w Grzybowie, w malowniczej scenerii pięknego gospodarstwa ekologicznego Ewy i Petera Stratenwerthów mieszczącego Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”. Tabor otworzy zabawa w świetlicy wiejskiej w muzykanckiej wsi Czermno (14.07 niedziela).
Dzień łowicki odbędzie się na terenie skansenu budownictwa księżackiego w Złakowie Kościelnym (18.07 czwartek).
 
tabor harmonogram
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Ziarno, Akademia Tańca Tradycyjnego, Fundacja Czas Tradycji, Mateusz Niwiński, Piotr Zgorzelski, Łódzki Dom Kultury.
Projekt będzie finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Łódzkiego Domu Kultury.
 
mazovia logo

 

 

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.