OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za nami trzytygodniowy zjazd już piątej grupy studentów Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

Głównym tematem były ROŚLINY, czyli najważniejszy obszar w rolnictwie... i tylko trzy tygodnie. W podstawy ogrodnictwa i nasiennictwa wprowadzał nas Radek Giernacki, od Pawła Kulpy uczyliśmy się jak układać płodozmian w ogrodzie warzywnym i i jak szczepić drzewka owocowe. Bogdan Chara uczył nas jak uprawiać zboża, w tym tak rzadkie jak płaskurka czy samopsza. Przypominaliśmy sobie główne rodziny roślin oraz zasady ich rozpoznawania, wykorzystując własne zbiory z prof. Barbarą Sudnik, zakładaliśmy nawodnienie kropelkowe i uprawę borówki amerykańskiej z Arturem Olczakiem, planowaliśmy zadrzewienia śródpolne z Agatą Salachewicz, o agroleśnictwie opowiadała nam Barbara Baj-Wójtowicz, swoją wiedzą o łąkarstwie i spojrzeniu Goethego na świat roślin dzielił się Peter Stratenwerth. To nie wszystko.

zjazd2

Była też emocjonująca debata oksfordzka związana z obecnymi strajkami rolniczymi: czy rzeczywiście Zielony Ład powinien trafić do kosza. Poranne spotkania zaczynała Agata Salachewicz z ruchem i pieśnią, w co wplataliśmy różne ciekawe opowieści. Tyle ważnych kwestii, czasu brakło! Nawet mimo fascynujących "Dobrych Żniw" w trakcie zjazdu! Zaczynają się praktyki, a one są prawdziwą kopalnią wiedzy praktycznej i teoretycznej.

zjazd3 zjazd4

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.