OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z duńskimi uniwersytetami ludowymi współpracujemy od ponad 20 lat. W Danii placówki te, nazywane w rodzimym języku: folkehøjskolerne (szkoły ludowe), działają od ponad 175 lat.

Do obecnego projektu People’s Future Lab (Przyszłość Edukacji Ludowej) zostaliśmy zaproszeni przez Sarę Skovborg Mortensen, międzynarodową konsultantkę w Związku Duńskich Uniwersytetów Ludowych.

dania 3   dania 2

dania 1  dania 5

Sara wcześniej poznała naszą działaność dzięki współpracy z Ewą Smuk-Stratenwerth, która uczestniczyła m.in. w pierwszym międzynarodowym forum uniwersytetów ludowych w2019 roku. EUL jako jeden z 11 placówek na całym świecie został wybrany do udziału w tym projekcie, gdzie razem z 11 uniwersytetami ludowymi z Danii pracowaliśmy nad wzmocnieniem naszej praktyki pedagogicznej, naszych globalnych powiązań i zaangażowania, aby ożywić edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Festiwal Przyszłości Edukacji był ważnym krokiem milowym całego blisko trzyletniego projektu. Przyjechali przedstawiciele (nauczyciele, dyrektorzy i studenci) z prawie wszystkich uczestniczących w projekcie instytucji: uniwersytety ludowe z Danii: Brandjerg Folk High School, Brenderup Folk High School, The Rhytmic Folk High School, Gerlev Folk High School, Krogerup Folk High School, International People’s College, Nordfyns Folk High School, Silkeborg Folk High School oraz placówki z całego świata prowadzące podobną działalność na wszystkich kontynentach: Année Lumiére z Francji, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy z Grzybowa w Polsce, Change Makers College z Japonii, Szkoła Cheptigit, Dar al.-Kalima w Palestynie, Uniwersytety Ludowe w Tanzanii (Karibu), Fircroft College of Adult Education ze Szkocji, Highlander Research and Education Center w USA, Uniterra w Meksyku, Mitraniketan w Indiach. W festiwalu, zorganizowanym w niezwykle pięknym przyrodniczo zakątku wschodniej Jutlandii, w ośrodku harcerskim Houens Odde, wzięło udział około 500 osób. W czasie festiwalu trwały szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, debaty oraz warsztaty otwarte dla wszystkich uczestników.

Nasza grzybowska ekipa: Malwina Giełdon, koordynatorka kursu długiego EUL i Iza Rozbicka, studentka czwartego kursu rolnictwa ekologicznego przygotowały i poprowadziły świetne warsztaty na temat nasion, zaś Ewa Smuk-Stratenwerth, założycielka i dyrektorka EUL była jedną z panelistek w debacie na temat przyszłości edukacji.

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.