OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 i 5 stycznia 2015r. w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się kolejne spotkanie rolników ekologicznych, którzy będą przyjmować praktykantów powstającego Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

24 osób z całej Polski spotkało się, aby wspólnie pracować nad założeniami oraz elementami programu pierwszego w Poslce Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego. Jednym z gości była pani Zofia Kaczor-Jędrzycka, członkini Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Pierwszego dnia opowiedziała ona zebranym o tradycji uniwersytetów ludowych w Danii i w Polsce. Kolejnego dnia omawiane były między innymi aspekty globalnego kontekstu ekologicznego gospodarowania oraz kierunki dalszego rozwoju wsi i rolnictwa. Peter Stratenwerth opowiedział o rolnictwie świata na początku XXI wieku, w oparciu o publikację Yann Arthusa-Bertranda „Ziemia”. Po wykładzie rozgorzała gorąca dyskusja na temat sposobów przerwania spirali ubóstwa w rolnictwie. 

Poza wykładami i częścią warsztatową, uczestnicy mieli też czas, aby lepiej się poznać i zintegrować: wspólnie tańczyli tradycyjne tańce ludowe i tworzyli własne prace plastyczne. Spotkanie zakończyło się filozoficzną dyskusją, podczas ktorej wspólnie zastanawialiśmy się nad przyszłością nie tylko rolnictwa, ale całej cywilazacji.

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.