OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Poznać, by zachować – kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności”
 
Edukowanie na rzecz bioróżnorodności 1
 
Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, animatorów, liderów jest bardzo duża. Potrzebni są „przewodnicy” i “przewodniczki”, którzy pomogą zanurzyć się w przyrodzie, zarówno dzieciom, jak i wszystkim dorosłym. Aby zachować, trzeba poznać, zrozumieć, pokochać...
Bioróżnorodność i edukacja o niej są okazją do tworzenia silnych więzi z lokalną przyrodą i angażowania ludzi do działań w miastach i na wsiach na rzecz jej ochrony. Aktywne podejście do ochrony przyrody, rzecznictwo, animowanie i motywowanie lokalnych społeczności do działania są dziś pilnymi zadaniami do podjęcia. zarówno w dużym mieście, jak i mniejszych gminach czy na wsi.
Nasz kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności odbędzie się w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym i gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie. Kurs będzie okazją do poznania wypracowanego w Grzybowie modelu współpracy człowieka z przyrodą, z glebą - inspirującego, bogatego w gatunki i przyjaznego środowiska życia dla ludzi i innych organizmów.
- Zajęcia terenowe to główna forma pracy podczas kursu – wśród drzew, na łące, na polu i w ogrodzie, nad Wisłą. Przyglądając się różnym organizmom i środowiskom ich życia poznamy wielką sieć zależności w świecie przyrody.
- Aktywne formy edukacji przyrodniczej wplecione w tok zajęć oraz przestrzeń na kreowanie własnych pomysłów i wdrażanie swoich “mini” - projektów.
- Spora dawka wiedzy z zakresu ekologii przekazana w praktyczny sposób podczas warsztatów oraz podsumowana wykładami on line.
- Przygotowanie do egzaminu kwalifikacji „edukator bioróżnorodności” (w trakcie procesu rejestracji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji)
- Kurs odbędzie się w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów, co pozwoli poznać z bliska, jak troska o bioróżnorodność jest wpleciona w misję, codzienne życie i praktykę gospodarstwa i Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.
Cena kursu: 2300 zł (obejmuje koszty organizacji zajęć, pobytu w Grzybowie podczas zjazdów, pełnego wyżywienia).
O przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszeń. RejestracjaRejestracja uczestników kursu (google.com)
 
 

 

Przedstawiamy Państwu pierwszego trenera prowadzącego kurs dla edukatorów bioróżnorodności

kacper jakubowski
dr inż. Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator przyrody, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę.

Twórca roślinnych instalacji artystycznych i ogrodów: na festiwalu ogrodów i sztuki Ingarden w Lublinie (tytuł instalacji: "Sukcesja i powroty" - 2022), Antropocen ("Renatura" 2022-2023) i na wystawie "Retrowersje" w Elblągu (2023). Autor książki "Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich". Współautor scenariusza i ilustracji do ścieżki edukacyjnej o czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Autor standardów dotyczących zakładania stref biocenotycznych w zieleni miejskiej. Zainicjował stworzenie Żabich Dołów w Zielonkach na podmokłym nieużytku angażując lokalną społeczność w proces przyrodniczej metamorfozy tego miejsca. Propagator sadzenia Miejskich Mikrolasów w Polsce metodą Miyawakiego.


(rejestracja na kurs: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeKBURlDxm.../viewform...)

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.