logo-erasmus2veluxmini

ziarno-mini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do wspólnych poszukiwań jak ekologiczną świadomość przekuć

w działanie, podczas Warsztatów Ekologii Integralnej,

które odbędą się od 6 do 11 lipca 2018 w Grzybowie.

 
 
 

,,Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami»

Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia, która «jęczy i wzdycha w bólach rodzenia » (Rz 8, 22). Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz 2, 7). Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia."

Encyklika LAUDATO SI’ Ojca Świętego Franciszka Poświęcona Trosce o Wspólny Dom

 

 

Miejsce:

gospodarstwo ekologicze Ewy i Petera Stratenwerthów w Grzybowie, na Mazowszu.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Ziarno i Ruch Ekologiczny św.Franciszka z Asyżu (REFA).

Cena:

400 zł od osoby - obejmuje cały program, całodzienne wyżywienie lokalne i eko, oraz nocleg w pokojach kilkuosobowych (jest możliwość uzyskania stypendiów i rabatów).

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 20 czerwca br. na adres REFA@franciszkanie.pl lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (ilość miejsc ograniczona).

 
 

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2, 09-533 Słubice

tel./fax: (24) 277 89 63
tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.