OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weź udział w Międzypokoleniowym spotkaniu rolników na Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie, które zgromadzi kilkadziesiąt przedstawicielek i przedstawicieli organizacji rolników ekologicznych i rodzinnych gospodarstw rolnych, producentów żywności i mieszkańców wsi.

 

 

Na spotkanie zapraszamy doświadczonych rolników oraz  rolników początkujących,  którzy chcą tworzyć nowy system żywności w oparciu o koncepcję suwerenności żywnościowej. Uczestnicy spotkania będą dzielić się swoimi doświadczeniami i  rozważać możliwości współpracy.  Wszystko to w celu oddziaływania na politykę publiczną i rzeczywistość gospodarczą, tak  aby wspierała bardziej sprawiedliwy i zrównoważony rozwój wsi i gospodarstw rolnych.

Globalny ruch suwerenności żywnościowej to miliony drobnych rolników i rolniczek, chłopek i chłopów, którzy na całym świecie podnoszą swój głos w obronie tradycyjnego życia wsi, małych rodzinnych gospodarstw i  modelu upraw korzystnie wpływających na lokalne środowisko. Postulują wspieranie lokalnych rynków produkcji żywności i jej zbytu, tworzenie krótkich łańcuchów dystrybucji i ścisłego łączenia konsumentów z producentami, miasta ze wsią. Ruch suwerenności żywnościowej to wielobarwny, międzykulturowy ruch rolników, których łączy przywiązanie do swojej ziemi, dbałość o nią, a także poczucie odpowiedzialności wobec kolejnych pokoleń i innych stworzeń zamieszkujących Ziemię.

Grudniowe spotkanie w Grzybowie ma służyć integracji członków ruchu i osób zainteresowanych współpracą w ramach koncepcji suwerenności żywnościowej, a także poszukiwania sposobów realizacji naszych wspólnych potrzeb. Podczas spotkania planujemy również dobrze się bawić.

Termin i miejsce: 1-3.12.2017, Grzybów, gmina Słubice, woj. mazowieckie.

Program: wydarzenia dostępny jest na naszej stronie.

Wydarzenie na FB

Finansowanie: Organizatorzy pokrywają koszty noclegów, wyżywienia podczas spotkania oraz podróży do Grzybowa. Przewidziana jest wpłata od uczestników 20zł na poczet organizacji zabawy sobotniej z kapelą ludową z Grzybowa.

Zgłoszenia: Prosimy o rejestrację uczestnictwa w formularzu online do 5 listopada 2017 roku.

W celu bliższego zapoznania się z założeniami ruchu Suwerenności Żywnościowej zachęcamy do lektury pierwszej deklaracji Nyeleni z 2007 roku ogłoszonej w Mali przez kilkuset rolników  i chłopów z całego świata oraz deklaracji Europejskiego Forum Nyeleni z 2011 roku, a także inne materiały zawarte na naszej stronie internetowej.

Polski oddział ruchu na rzecz suwerenności żywnościowej Nyeleni Polska zrzesza już kilkudziesięciu członków: rolników, gospodarzy, producentów żywności, ale także kooperatywy, badaczy i naukowców  oraz różne organizacje społeczeństwa obywatelskiego pracujące na rzecz zmiany  systemu żywności.

Masz pytania? Napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorami spotkania jest Grupa Koordynacyjna Nyeleni Polska i Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Partnerem wydarzenia jest Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO w Grzybowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Za treści wyrażone w tym materiale odpowiada wyłącznie Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Nyeleni Polska. Opinie te w żadnym wypadku nie wyrażają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej

                                                                                          

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.