"Życiodajny ogród" – edycja 2024

"Życiodajny ogród" to warsztat skierowany do osób pragnących nauczyć się ekologicznej uprawy roślin w duchu filozofii troski o Ziemię. Jest to idealna okazja dla tych, którzy chcą stworzyć swój własny ogród, ale nie wiedzą od czego zacząć. Składający się z dwóch zjazdów warsztat zapewnia podstawową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które uczestnicy mogą zastosować w swoich własnych ogrodach.

39966147 1902399443128859 1026741077756870656 o

Jest on zaprojektowany tak, aby po pierwszym zjeździe być w stanie rozpocząć samodzielnie prace ogrodowe jeszcze w tym sezonie. W czasie drugiego zjazdu poszerzymy zdobytą już wiedzę doświadczając ogrodu w pełni sezonu. Dowiemy się co robić o tej porze roku, jak dbać o rośliny oraz cieszyć się plonami jak najdłużej. Będzie to również okazja do wymiany własnych doświadczeń. W czasie kursu będziemy współpracować z naturą, patrzeć na ogród z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę elementy całego ekosystemu.

Część pierwsza rozpocznie się w Grzybowie 16 maja wieczorem i potrwa trzy dni. Część druga odbędzie się 21-25 sierpnia 2024 w Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym "Godki". Cena za dwie części kursu (z noclegami i wyżywieniem) = 2000 zł

Prowadzący: Karolina Olejniczak, Jerzy Łepkowski        
 
LINK DO ZAPISÓW >>>>>>>>>>>>>>>
 
 
 
 
dobre 2024 aw
 
Zakończyliśmy Dobre Żniwa 2024 !
Było nas 107 osób z różnych zakątków Polski: rolników, przetwórców, doradców, aktywistów, naukowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa. 
Były bardzo ciekawe merytoryczne wystąpienia np. na temat rosnącego znaczenia gleby w polityce i programach europejskich (Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu), o bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym (prof. Paulina Kramarz z UJ) i ochronie biologicznej w gospodarstwie ekologicznym (dr Michał Pniak), o zastosowaniu rolnictwa precyzyjnego w naszych gospodarstwach (Bartłomiej Piskorski) o sytuacji polskiego rolnictwa ekologicznego z perspektywy Ministerstwa Rolnictwa (dyr. Jan Golba). Dwaj rolnicy zaprezentowali swoje doświadczenia z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego: Mirosław Rojek ze Staropola na Mazowszu i Adrian Martinez z Canadas de Canepla w Hiszpanii.
Był też czas na wymianę doświadczeń i dyskusje.
 
wyk 9a wyk 6a
 
Bardzo nas cieszy, że mogliśmy dyskutować w atmosferze wzajemnego szacunku nawet tak gorące kwestie jak trwające protesty rolników, wysłuchać różnych opinii i usłyszeć siebie nawzajem.
wyk 5a  wyk 3a
 
Robert Kuryluk i Peter Stratenwerth dzielili się  doświadczeniami ze współpracy rolników ekologicznych w Polsce i innych krajach europejskich. 
Seminarium Dobre Żniwa było też miejscem prezentacji nowego projektu, w który od miesiąca angażuje się nasz grzybowski Ekosystem: Bioregionalne Laboratorium Tkackie. Nie będziemy co prawda tkać gobelinów, ale sieci współpracy w naszym pięknym nadwiślańskim krajobrazie, aby nie tylko my, ale i następne pokolenia mogły cieszyć się jego bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Na seminarium dotarł Antonio Garcia z Bioregionu Altiplano Estepario, który od ponad dwóch lat uczestniczy w budowaniu współpracy na tym dotkniętym pustynnieniem terenie w południowej Hiszpanii.
Nie obyło się bez tortów: świętowaliśmy nie tylko dwudziestolecie naszej inicjatywy, ale także 35 lecie Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi, aż świeczki na tortach nie chciały zgasnąć!
 
tort 1a
 
W sobotę po południu odbyło się spotkanie poświęcone RWS - koncepcji Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. W gronie osób zainteresowanych ideą rozmawialiśmy o różnych sposobach współpracy między konsumentami a rolnikami. Zarówno producenci żywności, jak i kupujący zyskują na skracaniu łańcuchów dostaw. Działania ukierunkowane na zwiększanie świadomości społecznej mają głęboki sens.
 
 wyk10a
 
 

Wyczekiwane spotkanie fachowców i przyjaciół...
dobre zniwa 24 FB zajawka 2
 
 
 
dobre wymiana
Podczas Seminarium Dobre Żniwa będzie możliwość wymiany nasion.
Zapraszamy do ciekawych rozmów i wspólnego szukania Ziarna Świadomości 🙂
Zapraszamy do zapisów typu na ostatni dzwonek.
Do wymiany można przywieźć praktycznie wszystkie nasiona z upraw z zachowaniem zasad ekologicznych, bez stosowania środków chemicznych,
zebrane własnoręcznie.

Na wymianę zgłaszamy nasiona zebrane w 2023, w przypadku nasion o dłuższym terminie przydatności - również z sezonu 2022.

Nasiona pakujemy w oddzielne torebki/koperty/woreczki. Ważne, by opakowania były szczelnie zamknięte lub zaklejone, a opis czytelny.
W torebce powinno być minimum 5 nasion (np. fasola, ogórek) a przy bardzo drobnych - minimum 20 (np. koper, amarantus).

W opisie powinny znaleźć się informacje: nazwa rośliny, nazwa odmiany, pochodzenie (nazwa gospodarstwa/osoba - można podać kontakt),

miejsce i data zbioru (miesiąc/rok). Nasiona z upraw z certyfikatem ekologicznym prosimy o oznaczenie odpowiednią informacją.

Wymiana nasion organizowana jest wyłącznie w celach amatorskich między użytkownikami nieprofesjonalnymi.

W sprawie Wymiany nasion można kontaktować się z Agnieszką Makowską, tel. 792553132
 
Dobre Zniwa 2024 na strone29.02
 
Osoby zainteresowane Rolnictwem Wspieranym Społecznie zapraszamy do Grzybowa.
W ramach spotkania Dobre Żniwa 2024 - odbędzie się panel RWS.
 
RWS 9.03.2024
 
 

Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.

Zapraszamy do obejrzenia.



 ...............................................................................................

veluxlogo         erasmus
 
 
IMG 5929
 

 

veluxlogo

 

 erasmus