OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jana2024
 

Zapraszamy na wydarzenie w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Wiączemin Polski 25, 09-533 Słubice, Poland


W programie:
12:00 -19:00 kiermasz i warsztaty (do godz. 18:00)
12:00 spektakl "W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce" - Kapela Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki)
13:15 ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim
14:00 warsztaty z Piotrem Rogalińskim - dawna zabawka ludowa
(* obowiązują zapisy na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
15:30 koncert Kapeli ze Wsi Warszawa
17:00 występ lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych
18:00 zabawa taneczna przy muzyce kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia


Święto Jana w Wiączeminie Polskim ma już swoją wieloletnią tradycję, nawiązującą zarówno do historii przed jak i powojennej tego miejsca.

W tym roku będziemy obchodzić je po raz piętnasty.

Stałym punktem wydarzenia jest ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które zostanie odprawione pod przewodnictwem ks. prof. Henryka Seweryniaka z Akademii Mazowieckiej w Płocku, z udziałem ks. Szymona Czembora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Płocku i w Kutnie, ks. Romana Batorskiego i ks. Krzysztofa Knycha z Parafii Rzymskokatolickich w Słubicach i Zycku Polskim.
W programie tegorocznego Święta Jana będziemy mogli obejrzeć również niezwykły spektakl z muzyką graną na żywo - „W poszukiwaniu dawnego czasu. O zabawkach ludowych w Polsce” w wykonaniu Kapeli Odloty w składzie: Miłka Majczyno (skrzypce, śpiew), Teofil Pawłowski (harmonia, basetla, śpiew), Piotr Rogaliński (baraban, bęben obręczowy, śpiew, scenografia i zabawki). W trakcie spektaklu artyści przybliżą widzom, a szczególnie dzieciom (którym dedykowany jest spektakl) temat dawnych zabawek, melodii i instrumentów muzycznych. Zaprezentują w interesujący i zabawny sposób ręcznie wykonane dawne drewniane zabawki wyrzeźbione przez Piotra Rogalińskiego według dawnych wzorów. Sięgając do polskiego dziedzictwa kulturowego artyści starają się pokazać piękno i wartość twórczości ludowej dawnej Polski. Przedstawienie jest prezentowane z muzyką na żywo w starej odsłonie: z harmonią i barabanem oraz skrzypcami, wiejskimi basami i bębenkiem obręczowym. Jednym słowem: muzyka do tańca! Zabrzmią: polki, oberki, wiwaty, marsze i inne melodie grane na wsiach w dawnej Polsce. Szczególnie melodie wielkopolskie.
Po spektaklu o godzinie 14:00 Piotr Rogaliński poprowadzi też warsztaty wykonywania dawnych zabawek ludowych.

Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia wysyłamy na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z krótkimi programami artystycznymi wystąpią również zespoły dziecięce i młodzieżowe m.in. ze Szkoły Podstawowej w Świniarach i w Kamieniu.
Wśród licznych atrakcji będzie kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz warsztaty wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania zapachowych świętojańskich talizmanów i eliksirów, tradycyjnych piłeczek odpustowych, warsztaty plecionkarskie oraz łowickiego haftu koralikowego.
Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie można wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę.
Na stanowiskach przygotowanych przez Stowarzyszenie „Pszczelarze z Mazowsza” będzie można zapoznać się z tradycyjnymi formami uli, zobaczyć pokaz miodobrania, degustować świeży miód, zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie, a także wziąć udział w warsztatach robienia świeczek z węzy i w konkursie wiedzy o pszczołach i miodach. Te dwie ostatnie propozycje dedykowane są specjalnie dla dzieci.
Gwiazdą muzyczną tegorocznego Święta Jana będzie Kapela ze Wsi Warszawa.

W programie będzie wiele kompozycji pochodzących z płyty "Uwodzenie" (2020). Kapela zagra w składzie: Magdalena Sobczak (cymbały, śpiew), Sylwia Świątkowska (skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, śpiew), Ewa Wałecka (skrzypce, śpiew), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec (inżynier dźwięku), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka).
Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce lokalnej i już bardzo znanej kapeli podwórkowej Chłopaki do Wzięcia.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


 laudato

WARSZTATY LAUDATO SI' w Grzybowie.

To już ósme spotkanie w duchu encykliki Laudato Si'. Razem będziemy kontemplować piękno natury i rozmawiać o różnych przejawach troski o stworzenie.

Msza Święta z udziałem biskupa Wojciecha Osiala . Konstruktywna rozmowa o planowanych działaniach w całej Polsce.

Indywidualne spotkania i warsztaty.

lau1 lau2

https://katolicydlasrodowiska.pl/

 

IMG20240523153844
 
23 maja spora reprezentacja Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego i Stowarzyszenia ZIARNO uczestniczyła w niezwykle ważnym wydarzeniu:
100 leciu seminarium, które można uznać za początek rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego.
W Kobierzycach pod Wrocławiem Rudolf Steiner wygłosił słynne wykłady, które pokazały zupełnie inne podejście do rolnictwa.
Pisze o tym w swoim tekście Peter Stratenwerth, którego pierwszy kontakt z Polską miał miejsce właśnie w Kobierzycach w 1986  roku. Rocznicowe spotkanie zorganizowało
Stowarzyszenie DEMETER Polska oraz Koalicja Żywa Ziemia.
Głównymi wykładowcami byli profesorowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Gościem specjalnym był Jean-Michel Florin, przewodniczący sekcji rolniczej w Goetheanum w Szwajcarii.
Ciekawe wystąpienie o Stanisławie Karłowskim, swoim pradziadku, wygłosił obecny przewodniczący Stowarzyszenia DEMETER Polska, Paweł Bietkowski.
Stanisław Karłowski, przedsiębiorca i senator, jako jeden z pionierów już w roku 1929 wprowadził metodę biodynamiczną w swoim, liczący 1724 hektary ziemi majątku.
Zupełnie inną perspektywę zaprezentowały w wykładzie "Biodynamika i Sztuka" dwie profesorki, M. Rzeczyńska i Diana Oboleńska, z Uniwersytetu Gdańskiego,
które opowiedziały o sztuce polskich artystów, Franciszka Siedleckiego i Tadeusza Rychtera,
którzy uczestniczyli bezpośrednio w budowaniu Goetheanum, ośrodka antropozoficznego w Bazylei, konkretnie tworząc Szklany Dom (Glashaus).
Na fotografii Peter Startenwerth oraz Ewa Smuk Stratenwerth wraz ze studentami V kursu Rolnictwa Ekologicznego.Szkic - Pałac Kobierzyce.

IMG20240523151353
 
kobierzyce
 
 

"Życiodajny ogród" – edycja 2024

"Życiodajny ogród" to warsztat skierowany do osób pragnących nauczyć się ekologicznej uprawy roślin w duchu filozofii troski o Ziemię. Jest to idealna okazja dla tych, którzy chcą stworzyć swój własny ogród, ale nie wiedzą od czego zacząć. Składający się z dwóch zjazdów warsztat zapewnia podstawową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które uczestnicy mogą zastosować w swoich własnych ogrodach.

39966147 1902399443128859 1026741077756870656 o

Jest on zaprojektowany tak, aby po pierwszym zjeździe być w stanie rozpocząć samodzielnie prace ogrodowe jeszcze w tym sezonie. W czasie drugiego zjazdu poszerzymy zdobytą już wiedzę doświadczając ogrodu w pełni sezonu. Dowiemy się co robić o tej porze roku, jak dbać o rośliny oraz cieszyć się plonami jak najdłużej. Będzie to również okazja do wymiany własnych doświadczeń. W czasie kursu będziemy współpracować z naturą, patrzeć na ogród z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę elementy całego ekosystemu.

Część pierwsza rozpocznie się w Grzybowie 16 maja wieczorem i potrwa trzy dni. Część druga odbędzie się 21-25 sierpnia 2024 w Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym "Godki". Cena za dwie części kursu (z noclegami i wyżywieniem) = 2000 zł

Prowadzący: Karolina Olejniczak, Jerzy Łepkowski        
 
LINK DO ZAPISÓW >>>>>>>>>>>>>>>
 
 
 
 
dobre 2024 aw
 
Zakończyliśmy Dobre Żniwa 2024 !
Było nas 107 osób z różnych zakątków Polski: rolników, przetwórców, doradców, aktywistów, naukowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa. 
Były bardzo ciekawe merytoryczne wystąpienia np. na temat rosnącego znaczenia gleby w polityce i programach europejskich (Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu), o bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym (prof. Paulina Kramarz z UJ) i ochronie biologicznej w gospodarstwie ekologicznym (dr Michał Pniak), o zastosowaniu rolnictwa precyzyjnego w naszych gospodarstwach (Bartłomiej Piskorski) o sytuacji polskiego rolnictwa ekologicznego z perspektywy Ministerstwa Rolnictwa (dyr. Jan Golba). Dwaj rolnicy zaprezentowali swoje doświadczenia z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego: Mirosław Rojek ze Staropola na Mazowszu i Adrian Martinez z Canadas de Canepla w Hiszpanii.
Był też czas na wymianę doświadczeń i dyskusje.
 
wyk 9a wyk 6a
 
Bardzo nas cieszy, że mogliśmy dyskutować w atmosferze wzajemnego szacunku nawet tak gorące kwestie jak trwające protesty rolników, wysłuchać różnych opinii i usłyszeć siebie nawzajem.
wyk 5a  wyk 3a
 
Robert Kuryluk i Peter Stratenwerth dzielili się  doświadczeniami ze współpracy rolników ekologicznych w Polsce i innych krajach europejskich. 
Seminarium Dobre Żniwa było też miejscem prezentacji nowego projektu, w który od miesiąca angażuje się nasz grzybowski Ekosystem: Bioregionalne Laboratorium Tkackie. Nie będziemy co prawda tkać gobelinów, ale sieci współpracy w naszym pięknym nadwiślańskim krajobrazie, aby nie tylko my, ale i następne pokolenia mogły cieszyć się jego bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Na seminarium dotarł Antonio Garcia z Bioregionu Altiplano Estepario, który od ponad dwóch lat uczestniczy w budowaniu współpracy na tym dotkniętym pustynnieniem terenie w południowej Hiszpanii.
Nie obyło się bez tortów: świętowaliśmy nie tylko dwudziestolecie naszej inicjatywy, ale także 35 lecie Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi, aż świeczki na tortach nie chciały zgasnąć!
 
tort 1a
 
W sobotę po południu odbyło się spotkanie poświęcone RWS - koncepcji Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. W gronie osób zainteresowanych ideą rozmawialiśmy o różnych sposobach współpracy między konsumentami a rolnikami. Zarówno producenci żywności, jak i kupujący zyskują na skracaniu łańcuchów dostaw. Działania ukierunkowane na zwiększanie świadomości społecznej mają głęboki sens.
 
 wyk10a
 
 

Wyczekiwane spotkanie fachowców i przyjaciół...
dobre zniwa 24 FB zajawka 2
 
 
 
dobre wymiana
Podczas Seminarium Dobre Żniwa będzie możliwość wymiany nasion.
Zapraszamy do ciekawych rozmów i wspólnego szukania Ziarna Świadomości 🙂
Zapraszamy do zapisów typu na ostatni dzwonek.
Do wymiany można przywieźć praktycznie wszystkie nasiona z upraw z zachowaniem zasad ekologicznych, bez stosowania środków chemicznych,
zebrane własnoręcznie.

Na wymianę zgłaszamy nasiona zebrane w 2023, w przypadku nasion o dłuższym terminie przydatności - również z sezonu 2022.

Nasiona pakujemy w oddzielne torebki/koperty/woreczki. Ważne, by opakowania były szczelnie zamknięte lub zaklejone, a opis czytelny.
W torebce powinno być minimum 5 nasion (np. fasola, ogórek) a przy bardzo drobnych - minimum 20 (np. koper, amarantus).

W opisie powinny znaleźć się informacje: nazwa rośliny, nazwa odmiany, pochodzenie (nazwa gospodarstwa/osoba - można podać kontakt),

miejsce i data zbioru (miesiąc/rok). Nasiona z upraw z certyfikatem ekologicznym prosimy o oznaczenie odpowiednią informacją.

Wymiana nasion organizowana jest wyłącznie w celach amatorskich między użytkownikami nieprofesjonalnymi.

W sprawie Wymiany nasion można kontaktować się z Agnieszką Makowską, tel. 792553132
 
Dobre Zniwa 2024 na strone29.02
 
Osoby zainteresowane Rolnictwem Wspieranym Społecznie zapraszamy do Grzybowa.
W ramach spotkania Dobre Żniwa 2024 - odbędzie się panel RWS.
 
RWS 9.03.2024
 
 

Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.

Zapraszamy do obejrzenia. ...............................................................................................

veluxlogo         erasmus
 
 
IMG 5929
 

 

veluxlogo

 

 erasmus

Aktualności

05 Cze

Tabor Sannicki 2024 14 -18.07.2024

Tabor Sannicki 2024 14 -18.07.2024 Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z ...

Więcej...
29 Maj

WARSZTATY LAUDATO SI' w Grzybowie

  WARSZTATY LAUDATO SI' w Grzybowie.

Więcej...
16 Maj

Przedstawiciele z Kirgistanu w Grzybowie

Wizyta partnerska została organizowana przez Fundację AgroPermaLab, https://www.facebook.com/agropermalab  Osoby z Kirgistau to przedstawiciele ministerstw rolnictwa, zdrowia i gospodarki, dyrektorka naszej organizacji partnerskiej Fundacja Agencja Inicjatyw Rozwojowych, ADI oraz niezależna ...

Więcej...
16 Maj

"100-lecie rolnictwa biodynamicznego i ekologicznego".

Szanowni Państwo, w imieniu Koalicji Żywa Ziemia i Stowarzyszenia Demeter Polska zapraszamy na konferencję objętą patronatami honorowymi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Naczelnej Organizacji Technicznej (Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych), Komisji Ochrony Środowiska, pt. "100-lecie ...

Więcej...

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.