OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Życiodajny ogród" – edycja 2024

"Życiodajny ogród" to warsztat skierowany do osób pragnących nauczyć się ekologicznej uprawy roślin w duchu filozofii troski o Ziemię. Jest to idealna okazja dla tych, którzy chcą stworzyć swój własny ogród, ale nie wiedzą od czego zacząć. Składający się z dwóch zjazdów warsztat zapewnia podstawową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które uczestnicy mogą zastosować w swoich własnych ogrodach.

39966147 1902399443128859 1026741077756870656 o

Jest on zaprojektowany tak, aby po pierwszym zjeździe być w stanie rozpocząć samodzielnie prace ogrodowe jeszcze w tym sezonie. W czasie drugiego zjazdu poszerzymy zdobytą już wiedzę doświadczając ogrodu w pełni sezonu. Dowiemy się co robić o tej porze roku, jak dbać o rośliny oraz cieszyć się plonami jak najdłużej. Będzie to również okazja do wymiany własnych doświadczeń. W czasie kursu będziemy współpracować z naturą, patrzeć na ogród z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę elementy całego ekosystemu.

Część pierwsza rozpocznie się w Grzybowie 16 maja wieczorem i potrwa trzy dni. Część druga odbędzie się 21-25 sierpnia 2024 w Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym "Godki". Cena za dwie części kursu (z noclegami i wyżywieniem) = 2000 zł

Prowadzący: Karolina Olejniczak, Jerzy Łepkowski        
 
LINK DO ZAPISÓW >>>>>>>>>>>>>>>
 
 
 
 
dobre 2024 aw
 
Zakończyliśmy Dobre Żniwa 2024 !
Było nas 107 osób z różnych zakątków Polski: rolników, przetwórców, doradców, aktywistów, naukowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa. 
Były bardzo ciekawe merytoryczne wystąpienia np. na temat rosnącego znaczenia gleby w polityce i programach europejskich (Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu), o bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym (prof. Paulina Kramarz z UJ) i ochronie biologicznej w gospodarstwie ekologicznym (dr Michał Pniak), o zastosowaniu rolnictwa precyzyjnego w naszych gospodarstwach (Bartłomiej Piskorski) o sytuacji polskiego rolnictwa ekologicznego z perspektywy Ministerstwa Rolnictwa (dyr. Jan Golba). Dwaj rolnicy zaprezentowali swoje doświadczenia z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego: Mirosław Rojek ze Staropola na Mazowszu i Adrian Martinez z Canadas de Canepla w Hiszpanii.
Był też czas na wymianę doświadczeń i dyskusje.
 
wyk 9a wyk 6a
 
Bardzo nas cieszy, że mogliśmy dyskutować w atmosferze wzajemnego szacunku nawet tak gorące kwestie jak trwające protesty rolników, wysłuchać różnych opinii i usłyszeć siebie nawzajem.
wyk 5a  wyk 3a
 
Robert Kuryluk i Peter Stratenwerth dzielili się  doświadczeniami ze współpracy rolników ekologicznych w Polsce i innych krajach europejskich. 
Seminarium Dobre Żniwa było też miejscem prezentacji nowego projektu, w który od miesiąca angażuje się nasz grzybowski Ekosystem: Bioregionalne Laboratorium Tkackie. Nie będziemy co prawda tkać gobelinów, ale sieci współpracy w naszym pięknym nadwiślańskim krajobrazie, aby nie tylko my, ale i następne pokolenia mogły cieszyć się jego bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Na seminarium dotarł Antonio Garcia z Bioregionu Altiplano Estepario, który od ponad dwóch lat uczestniczy w budowaniu współpracy na tym dotkniętym pustynnieniem terenie w południowej Hiszpanii.
Nie obyło się bez tortów: świętowaliśmy nie tylko dwudziestolecie naszej inicjatywy, ale także 35 lecie Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi, aż świeczki na tortach nie chciały zgasnąć!
 
tort 1a
 
W sobotę po południu odbyło się spotkanie poświęcone RWS - koncepcji Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. W gronie osób zainteresowanych ideą rozmawialiśmy o różnych sposobach współpracy między konsumentami a rolnikami. Zarówno producenci żywności, jak i kupujący zyskują na skracaniu łańcuchów dostaw. Działania ukierunkowane na zwiększanie świadomości społecznej mają głęboki sens.
 
 wyk10a
 
 

Wyczekiwane spotkanie fachowców i przyjaciół...
dobre zniwa 24 FB zajawka 2
 
 
 
dobre wymiana
Podczas Seminarium Dobre Żniwa będzie możliwość wymiany nasion.
Zapraszamy do ciekawych rozmów i wspólnego szukania Ziarna Świadomości 🙂
Zapraszamy do zapisów typu na ostatni dzwonek.
Do wymiany można przywieźć praktycznie wszystkie nasiona z upraw z zachowaniem zasad ekologicznych, bez stosowania środków chemicznych,
zebrane własnoręcznie.

Na wymianę zgłaszamy nasiona zebrane w 2023, w przypadku nasion o dłuższym terminie przydatności - również z sezonu 2022.

Nasiona pakujemy w oddzielne torebki/koperty/woreczki. Ważne, by opakowania były szczelnie zamknięte lub zaklejone, a opis czytelny.
W torebce powinno być minimum 5 nasion (np. fasola, ogórek) a przy bardzo drobnych - minimum 20 (np. koper, amarantus).

W opisie powinny znaleźć się informacje: nazwa rośliny, nazwa odmiany, pochodzenie (nazwa gospodarstwa/osoba - można podać kontakt),

miejsce i data zbioru (miesiąc/rok). Nasiona z upraw z certyfikatem ekologicznym prosimy o oznaczenie odpowiednią informacją.

Wymiana nasion organizowana jest wyłącznie w celach amatorskich między użytkownikami nieprofesjonalnymi.

W sprawie Wymiany nasion można kontaktować się z Agnieszką Makowską, tel. 792553132
 
Dobre Zniwa 2024 na strone29.02
 
Osoby zainteresowane Rolnictwem Wspieranym Społecznie zapraszamy do Grzybowa.
W ramach spotkania Dobre Żniwa 2024 - odbędzie się panel RWS.
 
RWS 9.03.2024
 
 

Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.

Zapraszamy do obejrzenia.



 ...............................................................................................

veluxlogo         erasmus
 
 
IMG 5929
 

 

veluxlogo

 

 erasmus

Aktualności

27 Mar

Za nami trzytygodniowy zjazd już piątej grupy studentów

Za nami trzytygodniowy zjazd już piątej grupy studentów Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

Więcej...
20 Mar

Dobre Żniwa 2024 za nami.

Jubileuszowe XX Dobre Żniwa za nami! Zakończyliśmy Dobre Żniwa 2024! Było nas 107 osób z różnych zakątków Polski: rolników, przetwórców, doradców, aktywistów, naukowców, studentów, przedstawicieli Ministerstwa ...

Więcej...
22 Lut

Kurs doradców RWS 2024

Kurs dla doradców RWS otwiera nowy rozdział w historii Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

Więcej...
05 Lut

Stowarzyszenie Ziarno serdecznie zaprasza na warsztaty

  Stowarzyszenie Ziarno serdecznie zaprasza na jednodniowe warsztaty edukacyjne do Grzybowa k/ Płocka.Dzień w naszym ośrodku to ciekawe zajęcia edukacyjne, kontakt z naturą, dobra zabawa oraz dwa zdrowe posiłki.

Więcej...

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.