




















Ekologiczny Uniwersytet Ludowy na Festiwalu Przyszłości Edukacji Ludowej w Danii !
Z duńskimi uniwersytetami ludowymi współpracujemy od ponad 20 lat. W Danii placówki te, nazywane w rodzimym języku: folkehøjskolerne (szkoły ludowe), działają od ponad 175 lat.
Do obecnego projektu People’s Future Lab (Przyszłość Edukacji Ludowej) zostaliśmy zaproszeni przez Sarę Skovborg Mortensen, międzynarodową konsultantkę w Związku Duńskich Uniwersytetów Ludowych.
Sara wcześniej poznała naszą działaność dzięki współpracy z Ewą Smuk-Stratenwerth, która uczestniczyła m.in. w pierwszym międzynarodowym forum uniwersytetów ludowych w2019 roku. EUL jako jeden z 11 placówek na całym świecie został wybrany do udziału w tym projekcie, gdzie razem z 11 uniwersytetami ludowymi z Danii pracowaliśmy nad wzmocnieniem naszej praktyki pedagogicznej, naszych globalnych powiązań i zaangażowania, aby ożywić edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Festiwal Przyszłości Edukacji był ważnym krokiem milowym całego blisko trzyletniego projektu. Przyjechali przedstawiciele (nauczyciele, dyrektorzy i studenci) z prawie wszystkich uczestniczących w projekcie instytucji: uniwersytety ludowe z Danii: Brandjerg Folk High School, Brenderup Folk High School, The Rhytmic Folk High School, Gerlev Folk High School, Krogerup Folk High School, International People’s College, Nordfyns Folk High School, Silkeborg Folk High School oraz placówki z całego świata prowadzące podobną działalność na wszystkich kontynentach: Année Lumiére z Francji, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy z Grzybowa w Polsce, Change Makers College z Japonii, Szkoła Cheptigit, Dar al.-Kalima w Palestynie, Uniwersytety Ludowe w Tanzanii (Karibu), Fircroft College of Adult Education ze Szkocji, Highlander Research and Education Center w USA, Uniterra w Meksyku, Mitraniketan w Indiach. W festiwalu, zorganizowanym w niezwykle pięknym przyrodniczo zakątku wschodniej Jutlandii, w ośrodku harcerskim Houens Odde, wzięło udział około 500 osób. W czasie festiwalu trwały szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, debaty oraz warsztaty otwarte dla wszystkich uczestników.
Nasza grzybowska ekipa: Malwina Giełdon, koordynatorka kursu długiego EUL i Iza Rozbicka, studentka czwartego kursu rolnictwa ekologicznego przygotowały i poprowadziły świetne warsztaty na temat nasion, zaś Ewa Smuk-Stratenwerth, założycielka i dyrektorka EUL była jedną z panelistek w debacie na temat przyszłości edukacji.
Zapraszamy na V Kurs Rolnictwa Ekologicznego -
Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc ! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem.
Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc ! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.
Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.
Zapraszamy do obejrzenia.
...............................................................................................



Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w mieście Łodzi.
Wszyscy gdzieś jeżdżą, kogoś odwiedzają także i my ruszyliśmy w drogę.
Zespół EUL odwiedził miasto Łódź.
Piękna ulica Piotrkowska z zabytkami, Księży Młyn z historią rodziny Scheiblerów oraz multimedialna wystawa Van Gogha to tylko niektóre punkty naszego programu.
Było też trochę edukacyjnie jak na uniwersytet przystało. Nasze warsztaty o komunikacji poprowadziła Marta Henzler.
Poza tym Peter uczył grać na fortepianie Rubinstein'a, wiele osób od jutra maluje obrazy z nadzieją na sukces - wróciliśmy pełni zapału do pracy.
Już po raz piąty organizujemy jedyny w Polsce kurs rolnictwa ekologicznego prowadzony metodą uniwersytetów ludowych.
Kurs dostępny jest dla osób z całej Polski i na ten kurs zapraszamy także chętnych z Ukrainy.
Dla orientacji w tematyce i intensywności kursu prosimy o zapoznanie się z harmonogramem, który realizujemy aktualnie:
Poniżej link do zapoznania się z rozkładem dni zajęciowych stacjonarnych i praktycznych.
Tutaj można się zapoznać z planowanym harmonogramem
Zapewniamy miejsca noclegowe z wyżywieniem na terenie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.
Jedyna szansa na spotkanie z praktykami rolnictwa ekologicznego i zapoznanie się z metodami upraw ekologicznych.
Szczególnie polecamy nasz kurs dla osób:
- zainteresowanych tematyką rolnictwa ekologicznego;
- gotowych do wzięcia udziału w intensywnym kursie, opierającym się w dużej mierze na praktykach w różnych lokalizacjach,
- pełnoletnich.
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja 2023 roku.
Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kurs jest intensywny: trwa 2 lata, w czasie których każdy ze studentów i każda ze studentek odbędzie 14 miesięcy praktyk
(w wymiarze 35 godzin tygodniowo) i ok. 80 dni nauki stacjonarnej w Grzybowie oraz 20 dni wyjazdowych w gospodarstwach ekologicznych.
Szczegółowy program V edycji otrzyma każdy zainteresowany drogą mailową.
Opłata za semestr ze strony studenta to 800 zł. Koszt kursu jest znacznie większy - tak niska opłata to efekt współfinansowania ze strony Fundacji Velux.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zakończyliśmy trzytygodniowy zjazd w ramach czwartego kursu rolnictwa ekologicznego pt. CZŁOWIEK. Uczyliśmy się ekonomii, marketingu (z Karolem Przybylakiem), przetwórstwa mleka z serowarem z Żuław, Krzysztofem Jaworskim, komunikacji bez przemocy z Martą Kułagą, tkactwa z Agnieszką Niwińską, sadzenia zadrzewień z Kasprem Jakubowskim, obsługi siewnika i rozrzutnika z Peterem, a nawet etyki cnót z Bartkiem Fingasem oraz wielu innych cennych umiejętności.
Ta grupa w sierpniu kończy kurs, a nowych kandydatów na piąty kurs serdecznie zapraszamy do zgłaszania się na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
|
![]() |
Aktualności
Wakacje dla rodzin w Grzybowie
Uff jak gorąco ! Ale my mamy propozycje - Pięciodniowe wakacje dla Rodzin w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym – KOLEJNA EDYCJA !!! Zapraszamy rodziny, które chcą odpocząć w kontakcie z przyrodą. Termin: 14-18 sierpnia 2023 r. Szczegółowy program ustalamy z ...
Więcej...Kurs bioróżnorodności
„Poznać, by zachować – kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności” Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, ...
Więcej...Zaproszenie na XIX Seminarium Dobre Żniwa 2023
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, razem z Koalicją Żywa Ziemia i Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Ziarno zaprasza na XIX Seminarium Dobre Żniwa, które odbędzie się10-11marca 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia i Fundacji.
Więcej...Zaproszenie na ogólnopolskie spotkanie grup RWS w Grzybowie
Na pierwsze, ogólnopolskie spotkanie grup RWS zapraszamy do Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.
Więcej...