Tabor Sannicki 2024 14 -18.07.2024
Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna, harmonista Konstanty Kędziora z Polesia.
Tematem przewodnim tegorocznego Taboru jest zjawisko muzyki kujawiakowej, której zasięg wychodzi daleko poza same Kujawy wpływając na ościenne tradycje mazowieckie. Próbując uchwycić fenomen muzyki kujawiakowej tym razem spojrzymy w 3 kierunkach: na Kujawy, w Łowickie i pod Sanniki.
Podczas pięciu dni warsztatów, spotkań z mistrzami i ich uczniami, zabaw przy żywej muzyce będziemy odkrywać wspólne wątki i wzajemne relacje pomiędzy tymi trzema tradycjami. Styk tych 3 regionów jest enklawą wyjątkowej muzyki. Tutejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych. Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. To kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Wiele z nich to pieśni.
Podczas sesji warsztatowych będziemy pracować z repertuarem muzykantów sannickich, łowickich i kujawskich śpiewaczek i śpiewaków urodzonych jeszcze pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku takich jak Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna, harmonista Konstanty Kędziora z Polesia.
Warsztaty taneczne poświęcone będą tzw. garniturowi kujawiaka, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki oberka, kujona i kujawiaka, poznamy też inne tańce regionu Gąbińsko-Sannickiego min. Polkę Trzęsioną, Trojaka Słubickiego, Lelendra, Kowala i inn. Zaplanowaliśmy także spotkanie z wiejskimi tancerzami z Sannik i spod Łowicza. Warsztaty będą odbywać się podziale na grupę początkującą i zaawansowaną.
Warsztat instrumentalny dedykowany będzie kujawiakowym melodiom instrumentalnym pochodzącym od skrzypków i harmonistów pogranicza kujawsko-mazowieckiego a także grze na barabanie i opcjonalnie na basach (po konsultacji z prowadzącymi) Warsztaty instrumentalne adresujemy do osób grających w stopniu przynajmniej podstawowym, posiadających własne instrumenty.
Warsztaty śpiewacze poświęcone będą repertuarowi ze wszystkich trzech stron, w tym przyśpiewkom kujawiakowym a także pieśniom opartym na rytmach trójdzielnych w podziale na grupy żeńską i męską.
Warsztaty poprowadzą: Piotr Zgorzelski (taniec), Justyna Piernik (śpiew), Mateusz Niwiński (instrumentalne dla grających) i Agnieszka Niwińska (baraban, bęben obręczowy), Jeremi Kowalski (instrumentalne dla grających), Jan Szymański (instrumentalne w czwartek).
Zaplanowaliśmy także spotkanie ze śpiewaczkami starszego pokolenia: Janiną Smagałą i Krystyną Ledzion z muzykanckiej wsi Czermno k. Sannik, Ewą Mikołajczyk z Sannik, Bogumiłą Drzewiecka z Drzewiec oraz codzienne wieczorne zabawy przy muzyce do tańca. Zagrają min., Kapela Sławomira Czekalskiego, Maciej Filipczuk, Goście Weselni, Kapela Niwińskich, Skrzypkowie Dzielni, Jeremi Kowalski, Kapela Jana Szymańskiego, Kapela Mazowiecka i inni.
Pierwsza część spotkania (15.07-17.07) odbędzie się w sercu mikroregionu Gąbińsko-Sannickiego, w Grzybowie, w malowniczej scenerii pięknego gospodarstwa ekologicznego Ewy i Petera Stratenwerthów mieszczącego Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”. Tabor otworzy zabawa w świetlicy wiejskiej w muzykanckiej wsi Czermno (14.07 niedziela).
Dzień łowicki odbędzie się na terenie skansenu budownictwa księżackiego w Złakowie Kościelnym (18.07 czwartek).
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Ziarno, Akademia Tańca Tradycyjnego, Fundacja Czas Tradycji, Mateusz Niwiński, Piotr Zgorzelski, Łódzki Dom Kultury.
Projekt będzie finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Łódzkiego Domu Kultury.